Zbog okolnosti koje u vezi sa štrajkom u Večernjem listu provociraju pitanja funkcioniranja pravne države, slobode medija, pravednosti te temeljnih prava i sloboda novinara, čelnici vodećih sindikata, pojedini političari, intelektualci i javne osobe odbili su svaki oblik suradnje s Večernjim listom za trajanja štrajka, bilo u pisanju redovnih kolumni, davanja izjava i odgovaranja na pitanja. Neprihvatljivo im je surađivati dok je najveći dio zaposlenih novinara, urednika, lektora i grafičara Večernjeg lista, jednog od najznačajnijih nacionalnih medija, već 20. dan u štrajku, najdugotrajnijem u medijima ne samo u hrvatskim okvirima. Unatoč tomu, niti o jednom štrajku nije se toliko šutjelo u vodećim medijskim kućama. Ta je tema zabranjena ili je izložena autocenzuri jer i većina ostalih medija ima slične probleme.
Iako u štrajku sudjeluju deseci najiskusnijih i mnogi od najboljih novinara i urednika, uključujući gotovo sve novinare unutarnje politike, on je poseban i po tome što Večernji list sve vrijeme izlazi. To je moguće jer većina onih koji sada proizvode Večernjak nemaju pravo na štrajk iako rade kao da su u radnom odnosu i jer institucije pravne države ne rade svoj posao. Vodeće medije ne zanima što se tu radi o dvostrukim standardima poslodavca, jednima za radnike u njegovoj matičnoj zemlji, a drugima za radnike u Hrvatskoj.
Ne pitaju se zašto su štrajkaši dobili podršku Svjetske i Europske federacije novinara, austrijskog i Styrijina sindikata, svih naših najvećih sindikata, pojedinih saborskih zastupnika i predstavnika vodećih parlamentarnih stranaka... Načelnu podršku u smislu zalaganja za funkcioniranje pravne države štrajkaši su dobili i od predsjednika države Ive Josipovića kao i od predsjednice Vlade Jadranke Kosor. Unatoč tomu kršenje ustavnog prava na štrajk u Večernjem listu se nastavlja, a s iznimkom Novog lista, Glasa Istre, Hine i nekolicine portala to ne zanima niti jedan od vodećih medija u Hrvatskoj. Zašto se o tomu šuti ako su argumenti na strani medijskih moćnika!? To nam govori o slobodi medija u Hrvatskoj i stanju pravne države.
Zbog svega ovoga apeliramo na intelektualnu savjest i moralni integritet svakog pojedinca da se u javnoj komunikaciji s Večernjim listom opredijeli spram ovih činjenica.
Večernjakovci u štrajku