Županijska skupština Varaždinske županije donijela je, koncem prosinca 2009. godine, Odluku o osnivanju Koordinacije za ljudska prava Varaždinske županije. Koordinacija za Ljudska prava ima 11 članova, predsjednica je prof.dr.sc. Vesna Dušak, a njezina zamjenica Ljerka Mikor Jović, dipl.iur. Član Koordinacije, iz redova sindikata, je Siniša Miličić, predsjednik Regionalnog industrijskog sindikata.
Koordinacija ima slijedeće zadaće: prikuplja podatke o stanju ljudskih prava i sloboda i prava nacionalnih manjina na području Županije i razmatra ih na sjednicama, upozorava nadležna tijela Županije na pojedine slučajeve kršenja ljudskih prava te predlaže rješenja, predlaže i provodi aktivnosti na promicanju ljudskih prava i poboljšanju zasitite ljudskih prava na području Županije, u svim segmentima ljudskih prava, provodi Nacionalni program zasitite i promicanja ljudskih prava od 2008. do 2011. godine, u skladu s nadležnostima, organizira seminare i druge oblike edukacije o ljudskim pravima, rješava predstavke građana, surađuje s organizacijama civilnog društva koje se bave ljudskim pravima, pučkim pravobraniteljem i ostalim tijelima, obavlja i ostale poslove, sukladno zadaćama određenim Odlukom o osnivanju i Nacionalnim dokumentima iz područja zaštite ljudskih prava.
Mali podsjetnik:
Opća deklaracija o ljudskim pravima prvi je sveobuhvatni instrument zaštite ljudskih prava. Deklaraciju je usvojila i proglasila Opća skupština Ujedinjenih naroda 1948. godine.
Članak 1. Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i sviješću pa jedna prema drugima trebaju postupati u duhu bratstva.
Članak 23.
1. Svatko ima pravo na rad, slobodan izbor zaposlenja, pravedne i primjerene uvjete za rad i zaštitu od nezaposlenosti.
2. Svatko bez ikakve razlike ima pravo na jednaku naknadu za isti rad.
3. Svatko tko radi ima pravo na pravednu i primjerenu naknadu koja njemu i njegovoj obitelji osigurava život dostojan čovjeka i koja se prema potrebi dopunjuje drugim sredstvima socijalne zaštite.
4. Svatko ima pravo osnivati sindikate i njima pristupati kako bi zaštitio svoje interese.
Članak 24.
Svatko ima pravo na odmor i slobodno vrijeme, uključujući razumno smanjenje radnih sati i povremene plaćene neradne dane.
Jedan od naših najvažnijih izvora ljudskih prava je Ustav Republike Hrvatske:
Članak 14.
Svatko u Republici Hrvatskoj ima prava i slobode, neovisno o njegovoj rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama.
Svi su pred zakonom jednaki.
Članak 54.
Svatko ima pravo na rad i slobodu rada.
Svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.
Članak 55.
Svaki zaposleni ima pravo na zaradu kojom može osigurati sebi i obitelji slobodan i dostojan život.
Najduže radno vrijeme određuje se zakonom.
Svaki zaposleni ima pravo na tjedni odmor i plaćeni godišnji odmor i ovih se prava ne može odreći.
Zaposleni mogu imati, u skladu sa zakonom, udjela pri odlučivanju u poduzeću.
Članak 59.
Radi zaštite svojih gospodarskih i socijalnih interesa, svi zaposleni imaju pravo osnivati sindikate i slobodno u njih stupati i iz njih istupati.
Sindikati mogu osnivati svoje saveze i udruživati se u međunarodne sindikalne organizacije.
U oružanim snagama i redarstvu zakonom se može ograničiti sindikalno organiziranje.
Poslodavci imaju pravo osnivati udruge i slobodno u njih stupati i iz njih istupati.
Članak 60.
Jamči se pravo na štrajk.
U oružanim snagama, redarstvu, državnoj upravi i javnim službama određenima zakonom može se ograničiti pravo na štrajk.