Od 1. lipnja minimalna plaća 2814 kuna. Sindikati traže da Državni zavod za statistiku ispravi iznos
ZAGREB - Državni zavod za statistiku objavio je novi iznos bruto minimalne plaće, koja će od 1. lipnja ove godine do 31. svibnja 2010. iznositi 2814 kuna. U tekstilnoj, drvno-prerađivačkoj te kožarsko-obućarskoj industriji novi je minimalac 2701 kunu, odnosno 96 posto iznosa državnog minimalca. Novi iznosi minimalca vrijede za lipanjske plaće, koje se isplaćuju u srpnju.
Dosadašnja minimalna plaća od 2747 kuna povećava se za 2,4 posto ili za 67 kuna u bruto iznosu, a radnici će na ruke umjesto 2127 kuna dobiti 2171, odnosno 44 kune više. Zaposlenima u tri izuzete industrije sadašnji bruto minimalac od 2582 kune povećava se za 4,6 posto ili 119 kuna, a u neto isplatama umjesto 2019 kuna primit će 2097 kuna ili 78 kuna više nego dosad.
Prema Zakonu o minimalnoj plaći, minimalac se usklađuje s rastom BDP-a i bruto plaćom u državi u prošloj godini, i to tako da se udio minimalca u bruto plaći poveća za rast BDP-a. No, usklađivanje kasni, jer su se dugo povlačile različite računice o iznosu minimalca. BDP je lani rastao 2,4 posto, bruto plaća bila je 7544 kune, no prema četiri izračuna minimalac je trebao biti 2814 kuna, 2970 kuna te 3013 ili 3123 kune. Povećanje se protezalo od 2,4 pa sve do 13,7 posto.
Iako je Vlada upućivala sindikate i poslodavce da se dogovore o primjerenom iznosu minimalca u vrijeme krize, oni nikad nisu sjeli za stol. Za većinu sindikata nije bilo dvojbi koja je računica ispravna, a to je ona koja daje najveći iznos minimalca, pa nisu smatrali potrebnim o tome pregovarati, nego su očekivali da će provoditi Zakon. Uostalom, kažu sindikalisti, ako je nešto bilo sporno u izračunu, to je pitanje trebalo otvoriti odmah.
»Državni zavod za statistiku promašio je izračun minimalca. U Pretpristupnom ekonomskom programu (PEP), potpisanom u siječnju, zapisana je formula izračuna minimalca, koju je dala sama Vlada, a po kojoj bi minimalac trebao iznositi 3013 kuna. Poslali smo upozorenje DZS-u da pogleda Vladinu formulu iz PEP-a i ispravi iznos minimalca. Ako to ne učini, podnijet ćemo sudsku tužbu«, poručuje Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
»Zakon o minimalnoj plaći podrazumijeva obračun po kojem je novi iznos 2814 kuna, a to su potvrdili i stručnjaci. Bitno da je minimalac rastao u uvjetima kada su mnogima plaće zamrznute ili smanjene. Točno je da je udio minimalne plaće u bruto plaći u državi pao s 39 na 37,3 posto, no kada smo lani iskazali opredjeljenje da kroz pet ili šest godina taj udio bude 50 posto, BDP je rastao. Sada se stanje promijenilo i očito će taj rast ići sporije«, kaže predstojnik Vladina ureda za socijalno partnerstvo Vitomir Begović.
Do kraja godine, najavljuje Begović, socijalni partneri morat će drukčije formulirati članak četiri Zakona koji govori o usklađivanju minimalca, odnosno morat će se precizirati koliki će biti minimalac u slučaju negativnog rasta BDP-a.
»Minimalna plaća ni tada ne bi smjela padati, jer je ona zaštitna kategorija, ali bi morala i pratiti sudbinu gospodarstva«, ističe Begović. [Ljubinka Marković]