Zaključen stečaj nad Varaždin-bus d.o.o.

Trgovački sud u Varaždinu 14. rujna 2012. godine zaključio je stečajni postupak nad tvrtkom Varaždin-bus koja je u Varaždinu obavljala usluge javnog gradskog prijevoza. Rješenje i osnova zaključenja stečajnog postupka objavljeni su u Narodnim novinama broj 106 od 26.09.2012.

Pokretanje stečajnog postupka predložio je Regionalni industrijski sindikat RIS na zahtjev radnika nakon što im sredinom 2010. godine nisu isplaćene dvije plaće.

Po otvaranju stečaja, Grad Varaždin povjerio je prijevoz putnika Autobusnom prometu d.d. u stečaju, koji je preuzeo 14 od ukupno 36 radnika Varaždin busa. U obje tvrtke stečajni upravitelj je bio Velimir Slamar.

Stečajni postupak trajao je dvije godine, a pedesetak vjerovnika potraživalo je ukupno 3 milijuna kuna.

Radnicima je isplaćeno 436 tisuća kuna od čega je 132 tisuće namaknuto od prodaje imovine, a preostali dio isplatila je Agencija za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca.


Poslovanje Varaždin-busa od samog početka pratile su mnogobrojne afere. Koncesiju za prijevoz putnika Grad Varaždin prvotno je dodijelio tvrtci IMEX Car d.o.o., a kasnije je ista prenesena na Varaždin-bus d.o.o. Čemu su služile akrobacije s koncesijama i prijenosom vlasništva znaju samo gradski oci i vlasnici Varaždin-busa.

Pod vodstvom direktora Željka Krajana, Varaždin-bus grubo je kršio čitav niz propisa. Regionalni industrijski sindikat bezuspješno je upozoravao Grad Varaždin na loše poslovanje koncesionara. Gradske vlasti nisu željele reagirati usprkos činjenici da su inspekcijske službe višekratno utvrdile brojne nepravilnosti. Najveći problem je bila organizacija radnog vremena i neplaćanje prekovremenih sati. Vozači su mjesečno odradili oko četrdeset sati prekovremenog i dvadesetak sati noćnog rada koji im uopće nisu bili plaćeni.

Sredinom 2008. godine „IM EX car" d.o.o. prodao je „Varaždin-bus" d.o.o. tvrtci „Zovko Zagreb" d.o.o. Iako je početak poslovanja s novim vlasnikom za radnike bio obećavajući ubrzo se pokazalo da je osnovni cilj bilo brzo izvlačenje novca. Tako se dogodilo nije bilo sredstava za radničke plaće dok si je vlasnik u isto to vrijeme isplatio dobit od 300 tisuća kuna. Zbog sumnji u kriminalna djela Regionalni industrijski sindikat podnio je kaznenu prijavu protiv bivših vlasnika i direktora ali za sada nema informacija što su nadležna tijela poduzela.