Iako iz izvješća proizlazi kako se situacija sa zapošljavanjem u županiji poboljšava, praksa pokazuje sasvim suprotno, upozorio je Miličić. Naime, unatoč tome što je prema statistikama u protekle dvije godine na području Varaždinske županije zaposleno 15.500 ljudi, radi se o radnicima koji su stupili u nesigurne, vremenski određene radne odnose. Na taj se način, umjesto da se zaposlenjem osigura egzistencija radnica i radnika, njihov položaj na tržištu rada održava nesigurnim i kratkotrajnim. Takva fleksibilizacija radnih odnosa dolazi do izražaja u različitim oblicima, a pogotovo kroz ugovore o radu na određeno vrijeme. Miličić je upozorio kako, “Poslodavci više ne moraju radnicima otkazivati ugovore o radu, jer ti ugovori sami prestaju s obzirom na to da su na određeno vrijeme. Događa se da svake godine zaposlimo sedam do osam tisuća ljudi iz evidencije nezaposlenih, a svjedno bitno ne smanjujemo nezaposlenost.”
Uz to, problematičan je i velik broj prekovremenih radnih sati, naglasio je Miličić. “Primjerice, jedna varaždinska tvrtka ima godišnje više od 80.000 prekovremenih sati. Za to bi mogli zaposliti 40 novih radnika. Pritom bi plaća možda bila nešto manja, jer poslodavac uredno plaća prekovremene sate, međutim, zbog velikog broja prekovremenih sati radnici gube zdravlje.”
Unatoč tome što se iz redova sindikata upozorava na neodrživost ovakve situacije, do konkretnih rješenja se sve teže dolazi, a pogotovo zbog toga što se prema iskazima sindikalista, inspekcija rada u posljednje dvije godine izrazito pogoršala. Pad kvalitete se posebno osjeti kada su u pitanju prijave vezane uz kršenje odredbi trajanja radnog vremena, gdje odnedavno praktički skoro pa i nema sankcija za prekršaje, rekao je Miličić. Sve navedeno dovodi do izrazito loše situacije za radnike, koji gube zdravlje i ne uživaju nikakvu životnu sigurnost. “Paradoksalno je da imamo veliki broj nezaposlenih i veliki broj onih koji rade duže od zakonski određenog najdužeg radnog vremena”, zaključio je predsjednik Regionalnog industrijskog sindikata.